Sága o Biornovi (Dánsko, 2011)

19. květen 2015 | 10.00 |
› 

Na dnešek jsem si nestihla připravit žádnou recenzi, proto vám místo ní přestavím jeden skvělý krátkometrážní animovaný film.

V září proběhl v Městské knihovně v Praze festival Vikingové. Protože mě zajímá všechno, co souvisí s Islandem, šla jsem se podívat na film Psanec: Sága o Gíslim, který se v jeho rámci promítal. Popravdě řečeno to bylo spíš zklamání. Ne že by to byl vysloveně špatný film, ale je docela obyčejně průměrný. Kdyby lístek nestál pouhých 60 korun, asi bych litovala, že jsem radši nezůstala doma s knihou.

O tomhle filmu jsem ale psát nechtěla. Jako předfilm nám totiž promítli dánský animovaný kraťas Sága o Biornovi, kterému jsem na ČSFD bez zaváhání dala pět hvězdiček. Posuďte sami, jestli právem:

Někdo by se mohl ptát, kdo je tento Viking a proč shodil trpaslíka z útesu?

Pro ty, kdo nevládnou anglicky, stručné uvedení do děje: Biorn je starý Viking, který ví, že už se blíží ke konci svých dní. Jeho touhou je dostat se po smrti do Valhaly, sídla severských bohů, jediného důstojného místa posledního odpočinku opravdového Vikinga. Aby se tak stalo, musí zemřít v boji. Pokud se mu to nepovede, zůstane navěky uvězněn v zoufale nudném Helheimu. Bohužel to vypadá, že Biorn nemá štěstí. Dostane se do své vytoužené Valhaly nebo ne?

Po prvních několika minutách si asi řeknete, že to nic zas tak úžasného není. Animace pěkná, ale ničím výjimečná, Biornovy trable celkem vtipné, ale taky nijak výjimečné... ale vážení, TEN KONEC!!! TEN KONEC!!! Věřte mi, že kvůli němu stojí za to zhlédnout to celé.

Přeji pěkný zážitek a příští týden se opět můžete těšit na knižní recenzi. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře