India Desjardins & Magalie Foutrier: Nezadaná

26. květen 2015 | 10.00 |

NezadanáZnamení, že stárnu: lékaři jsou teď zhruba v mém věku. Začínám se stydět, když mě vyšetřují.

Na tuhle knížku jsem narazila, když jsem se probírala přecpanými policemi v oddělení komiksů v naší knihovně. Název ani jména autorek mi nic neříkaly, ale barevná kresba působila příjemně, a tak jsem se ji rozhodla zkusit. 

Dívka/mladá žena na obálce je Nezadaná. Od té doby, co ji opustil poslední partner, žije sama - neboli single, jak se stále častěji říká i v češtině. A právě o výhodách a nevýhodách takového života s humorem pojednává tato tenká komiksová knížka.

No, popravdě řečeno, hlavně o těch nevýhodách.

Knížku tvoří jednostránkové stripy - co stránka, to jeden mikropříběh, jeden střípek ze života Nezadané. (Jen výjimečně na sebe některé stripy navazují.) To z ní dělá ideálního společníka do MHD, čekárny u lékaře a podobná místa, kde člověk potřebuje zahnat nudu a která přitom nepřejí souvislému a soustředěnému čtení.

Kresba je příjemná pro oko, (rozto)milá, ale ne přeslazená, svěží a vtipná. Nejedním obrázkem jsem se hezkou chvíli kochala, než jsem byla schopná přejít na další stránku :-)

I zde přišla ke slovu pověstná francouzská elegance - leccos z šatníku Nezadané bych bez zaváhání přestěhovala do toho svého. Ty šaty, šátky, kabáty a barety! Inu, autorkami jsou Francouzka a frankofonní Kanaďanka... (Ovšem ty šněrovací kozačky byly příšerné.)

Pokud jde o samotný obsah, je především třeba říci, že Nezadaná se nesnaží o žádný hlubší pohled na dané téma; jejím jediným cílem je pobavit. To bude asi ten důvod, proč je hlavní hrdinka taková... jednoduchá. Jak jí vytýká jiná postava z knihy: Myslím, že tvůj život je čím dál povrchnější. Ty mluvíš jen o restauracích, chlapech, cvičení, hadrech... Nebyla mi moc sympatická a ke konci knížky už mi začala solidně lézt na nervy. Naštěstí je tenhle komiks opravdu tenký, takže skončil dřív, než stačil přetéct můj pohár trpělivosti :-)

Tím neříkám, že jsem se u Nezadané nebavila; bavila jsem se docela dobře, ale asi jinak, než autorky zamýšlely. Namísto toho, abych se v Nezadané poznávala a vykřikovala "To jsem celá já!", jsem pobaveně vrtěla hlavou nad tím, jak je ta holka pitomá. Například neustále skučí, že chce chlapa, nedůstojně dolézá za svým bývalým a trapně okatě se pokouší "klofnout" svého lékaře; ale pokaždé, když má reálnou šanci se s někým seznámit, dotyčného z naprosto malicherných důvodů odmítne (například kvůli začínající pleši). Myslím, že s takovou zůstane nezadaná hodně dlouho.

Závěrem mohu říci, že Nezadaná je docela příjemná odpočinková četba. Je to taková kniha - zákusek. Sice nemá bůhvíjakou výživovou hodnotu, ale hezky se na ni dívá a čas od času si osladit život je přece fajn. A slupnete ji za chviličku :-)

Nezadaná

Problémy prvního světa

Nezadaná

Divoký Západ měl něco do sebe

Nezadaná

 Jsem straaaaašně v pohodě!

Nezadaná

Nezadanost má i své výhody

   Nezadaná

   India Desjardins (Text)

   Magalie Foutrier (Kresba)

   (La Célibataire, 2012)

   Přeložila Miluše Krejčová

   Motto 2014

   64 stran

   ISBN: 978-80-267-0121-7

Zpět na hlavní stranu blogu