Alois Nebel (Česká republika, 2011)

12. duben 2015 | 10.00 |
› 

  Lokomotiva

Film Alois Nebel jsem si pustila poté, co jsem přečetla komiks, který i přes drobné výtky považuji za velmi dobrý.

Po prvním zhlédnutí mi snímek přišel dost slabý a ani zdaleka nedosahující kvalit komiksu. Především mi přišlo, že nemá takřka žádný děj - z předlohy byla převzata skutečně jen základní kostra; všechny vedlejší dějové linky a odbočky byly osekány. Rozladilo mě, kolik mých oblíbených scén z komiksu autoři vypustili. Napodruhé však na mě film udělal mnohem silnější dojem a nyní mohu říct, že se mi při každém dalším zhlédnutí líbí více a více. Řekla bych, že jsem se prostě smířila s tím, že film je jiné médium než kniha (byť komiksová).

  

První, co diváka upoutá, je skvělá vizuální stránka. Film byl vytvořen metodou rotoskopie, která kombinuje postupy hraného a animovaného filmu. Jde o metodu velmi pracnou a časově náročnou, a to i v dnešní době, kdy animátorům pomáhají počítače. V tomto případě se to však vyplatilo. Jen málokdy je k vidění film s tak podmanivou atmosférou. Jít o klasický hraný film, ztratil by Alois Nebel velkou část svého kouzla.

Samotná postava Aloise Nebela doznala docela výrazných změn. Jednak fyzicky vypadá trochu jinak (to ovšem není tolik podstatné), ale především je jiný uvnitř. Komiksový Nebel se narodil v roce 1948, filmový Nebel byl jako dítě svědkem konce války a násilného vysídlení sudetských Němců. Nebel z komiksu je přátelský upovídavý chlapík, Nebel v podání Miroslava Krobota je málomluvný samotář, i ve zralém věku pronásledovaný traumatem, které utrpěl v dětství. Zatímco kreslený Nebel ve svých mlhách vídá oživlé výjevy z historie, které se k němu samotnému nijak nevztahují (tudíž by byla na místě otázka proč, která není nikdy zodpovězena), Nebel filmový zažívá výhradně flashbacky toho, čeho byl sám jako dítě skutečně svědkem.

  Nebel komiksový

pise.cz/img/331015.jpg">   Nebel filmový

Nebel komiksový a filmový

Řekne-li se tedy Alois Nebel, je na místě upřesnění který, protože jde o dvě různé postavy. To neuvádím jako negativum - i filmový Nebel je velmi zajímavý. Zmiňuji se o tom pouze proto, že takové posunutí charakteru hlavní postavy nebývá při adaptacích příliš obvyklé.

Změnou prošla i postava Němého, především byla zcela vypuštěna jeho minulost v Polsku. Vzhledem k tomu, že tato dějová linka nebyla v komiksu uspokojivě vysvětlena a uzavřena, to beru jako plus. Naopak otec a syn Wachkové zůstavají stejní jako v přeloze, jen starý Wachek má ve filmu víc prostoru. Květa mi přišla výraznější než v komiksu, Olda naopak.

Pokud jde o děj, jak už jsem napsala výše, z komiksu byla převzata jen základní kostra. Vypadli hašišáci, ruští zběhové, Nebelův děda a oma, německý lazareťák... výčet by to byl dlouhý. Někdy je to plus, jako v případě už zmiňované minulosti Němého nebo třeba bizarní dvojice psychiatrů - dvojčat (proč v tom komiksu vlastně byli?), jindy je to škoda. Obzvlášť mě mrzelo, že ve filmu nebyla scéna, jak se na Hlavním nádraží před Aloisovým zamženým zrakem rychle střídají dějiny.

(Alespoň část scény s lazareťákem lze vidět v testovacím videu, které autoři natočili ještě předtím, než se pustili do celovečerního filmu, aby se ujistili, že metoda rotoskopie bude fungovat. Ve filmu tato scéna není.)

Všimněte si, že grafika se stále podobá spíš původnímu komiksu než konečnému filmu.

Také je škoda, že se příliš nepovedlo provedení pomsty. To komiksové mělo větší sílu, filmové působí trochu směšně, což nepochybně nebyl záměr. Naopak se mi líbí, že ve filmu spojuje Nebela a Němého víc než jen to, že spolu pobývali v psychiatrické léčebně.

Závěr, který se mi v komiksu zdál šitý horkou jehlou, je o mnoho "komornější", ale právě díky tomu působivější. Když se na sebe Alois a Květa usmějí, je v tom řečeno vše.

Sountrack je povedený a skvěle dotváří atmosféru snímku.

Když budu hodnotit jako na ČSFD, dávám Nebelovi rovných 80%. Není to bezchybný film, ale rozhodně stojí za vidění. A pokud vás při prvním zhlédnutí nenadchne - stejně jako mě - zkuste mu dát ještě jednu šanci.

Řekne-li se Alois Nebel, většině lidí se nejspíš vybaví hit Půlnoční od Václava Neckáře.

Vašek není špatný, ale takhle písnička se mi líbí o dost víc.

Doporučuji i dokument z natáčení, ale až potom, co se podíváte na film, protože prozrazuje hodně z děje.

Zajímavé odkazy:

Oficiální stránka filmu

Rotoskopie: Jak vznikal Alois Nebel

Alois Nebel na ČSFD

Alois Nebel na webu České televize

Alois Nebel na Facebooku

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře